Pierścionek z ametystem — wyrafinowany prezent dla najbliższej osoby
Wśród mnogości różnych kamieni szlachetnych i półszlachetnych, wykorzystywanych w produkcji biżuterii a szczególnie pierścionków, jest jeden, który zasługuje na szczególne wyróżnienie i większą popularność — ametyst. Owiany aurą tajemnicy i magicznych właściwości, być może ze względu na niezwykle głęboki, fioletowy kolor (choć zdarzają się również rzadkie okazy w odcieniach zieleni). Ametyst to odmiana kwarcu mlecznego o purpurowym odcieniu, uważana za kamień półszlachetny. To sprawia, że cena biżuterii, a szczególnie pierścionków, jest atrakcyjna w porównaniu do wartości otrzymywanego kruszcu. Jeżeli więc chcesz sprawić piękny prezent ukochanej osobie, to pierścionek z ametystem z naszej oferty będzie idealnym wyborem. Warto jednak najpierw poznać historię tego wyjątkowego kamienia. Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej!
Ametyst – historia i pochodzenie purpurowego klejnotu
Istnieje legenda, według której nazwa „ametyst” pochodzi z greckiej mitologii. Było to imię młodej dziewicy, nagabywanej przez Dionizosa, boga radości i ucztowania. Niechętna zalotom Amethyst poprosiła o pomoc boginię Dianę, która zamieniła ją w biały, błyszczący kamień. Kiedy Dionizos zobaczył, co się stało, zapłakał z żalu nad swoimi czynami, a jego łzy spłynęły do kielicha z winem, który przewrócił się, barwiąc skałę na czerwono. I tak powstał ametyst — kamień o przepięknej, głębokiej barwie. Tak naprawdę jednak opowieść ta została wymyślona dopiero w renesansie przez pewnego francuskiego barda. Dodaje ona jednak romantyzmu i niezwykłości purpurowemu kryształowi. Faktem natomiast jest, że jego nazwa wywodzi się od greckiego amethystos, co znaczy „trzeźwy”, także w rozumieniu racjonalności myślenia i opanowania.
W starożytnej Grecji niezwykle popularne były tzw. gemmy ametystowe z wygrawerowanymi na nich wizerunkami Dionizosa lub Methe – bogini pijaństwa, wyobrażanej jako kobieta niosąca dzban wina. Symbolika tego rodzaju dzieł opierała się na kontrastowym zestawieniu ze sobą „trzeźwego” kamienia i „pijanej” tematyki przedstawienia. Nie wiadomo, jaką funkcję spełniały ametystowe gemmy z wizerunkami bóstw wina. Być może miały służyć jako amulety dla abstynentów, chroniące ich przed uległością wobec ekstatycznych trunków.
Ametyst wykorzystywano do wyrobu biżuterii już ok. 3000 r. p.n.e. w Mezopotamii i Egipcie. Jednymi z pierwszych, którzy docenili jego liczne walory, byli Rzymianie. Wierzyli oni, że fioletowy klejnot przydaje się w sprawach sercowych – tamtejsze kobiety często nosiły biżuterię, w szczególności pierścionki z ametystem, by zapewnić sobie powodzenie w miłości. Przez kolejne wieki ten niezwykły kryształ obrósł wieloma mitami, legendami i magicznymi konotacjami. Wierzono, że ametyst to klejnot ochronny, osłaniający właściciela przed chorobami i złymi mocami. W średniowieczu towarzyszył żołnierzom na polu bitwy – liczyli, że ich ochroni i zapewni powodzenie. Symbolizował duchową czystość i mądrość. Postrzegano go jako jeden z najcenniejszych klejnotów, zaraz obok diamentu, rubinu, szafiru i szmaragdu. Wynika to choćby z tego, że kolor ametystu – purpura – to barwa od zawsze utożsamiana z siłą, władzą i bogactwem, ze względu na swoją kosztowność i trudność uzyskania. Ametysty zdobią chociażby insygnia królewskie Wielkiej Brytanii.
Jednymi z historycznych miłośniczek pierścionków z ametystem były takie legendarne władczynie jak na przykład Kleopatra, caryca Katarzyna czy Józefina Bonaparte. Pierścień z tym niezwykłym kamieniem posiadał również polski władca Kazimierz Wielki i darzył go ogromnym sentymentem. Podobno sam Leonardo da Vinci wierzył, że noszenie biżuterii z ametystem pomaga na wzrost inteligencji. Ten cenny kryształ był też przez długi czas atrybutem biskupów katolickich jako symbol Chrystusa. Według legendy pierścień z ametystem nosił słynny św. Walenty. Na oczku widniał podobno wizerunek Erosa, starożytnego boga miłości — dlatego zapewne ten kamień kojarzony jest z celebrowaniem długich i stałych związków. Biżuterię (a szczególnie pierścionki) z ametystem tradycyjnie wręcza się drugiej połówce z okazji 6. rocznicy ślubu.
Ametystem był także, wbrew nazwie, słynny Szafir z Delhi, ok. 25-karatowy klejnot, z którego powstał owiany ponurą legendą pierścień w kształcie węża. Na kamieniu podobno ciążyła klątwa – kolejnych jego właścicieli spotykały nieszczęśliwe wypadki. Ostatni z nich, aby uniknąć czyhającego fatum, podarował pierścień Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Z kolei bodaj największym znanym okazem ametystu w historii jest pochodzący z Brazylii 96-karatowy kamień, osadzony w broszce z początku XX w. Szlif w kształcie serca i oprawa z platyny i białego złota nadają mu oszałamiający wygląd. Tę wspaniałą, niezwykle luksusową sztukę biżuterii, zwaną „broszką pani Morris” od nazwiska ostatniej właścicielki, można obecnie podziwiać w amerykańskim Smithonian National Museum of Natural History.
W XVIII w. w Brazylii odkryto większe złoża ametystu i wartość kamienia nieco spadła. W żaden sposób nie umniejsza to jednak jego urodzie. To rzadki, zachwycający klejnot, którego żywe kolory przywodzą na myśl odległy, pełen magii i harmonii świat. Występujący w odcieniach od głębokiej purpury po ciemny granat, ametyst fascynuje bogatą kolorystyką i delikatnym, lecz widocznym blaskiem, które kojarzą się ze światłem dnia i tajemniczością nocy. Współcześnie kamień ten wydobywany jest w Brazylii, Urugwaju, USA, Iranie, Rosji, Niemczech, a także na Sri Lance i Madagaskarze. Co ciekawe, pewne złoża ametystu odnajdziemy także w Polsce, w okolicach Szklarskiej Poręby.
Ametyst – magiczne właściwości
Współcześnie wiele osób nadal wierzy w pewną magiczną moc kamieni i traktuje je jak amulety. Zgodnie z tym są one przekonane, że ametyst posiada liczne nadnaturalne właściwości. Przede wszystkim, kojarzony jest z ładem, harmonią i spokojem. Uważa się, że pomaga radzić sobie w stresujących sytuacjach, przywraca równowagę duchową, a nawet wspiera w walce z nałogiem. Pomaga ukoić lęki i inne nieprzyjemne uczucia. Stosuje się go również na liczne medyczne dolegliwości, takie jak ból głowy czy brzucha. Uważany jest za kamień osób urodzonych w lutym, ale z pewnością przyniesie szczęście każdemu nosicielowi. Podobno położony pod poduszką zapewnia spokojny sen, a w dzień pierścionek z ametystem pozwala odgonić pecha. Co więcej, ametystowi przypisuje się także właściwości łagodzące spożycie alkoholu.
Ametyst odgrywa istotną rolę w religiach Wschodu jako kamień przypisany do czakry Trzeciego Oka, odpowiadającej za koncentrację i spokój myśli. Dzięki temu niektórzy, szczególnie oprawiający jogę, nazywają go „kamieniem duszy”. Dobrze go mieć także przy sobie w czasie medytacji. Odgania negatywne myśli, uspokaja i wzmaga koncentrację. Fioletowy kolor ametystu jest naturalnym środkiem uspokajającym. Mówi się, że rozprasza wściekłość, pomaga radzić sobie ze strachem i złością oraz obniża poziom zdenerwowania i niepokoju. Barwa tego klejnotu jest również związana z aktywacją duchowej świadomości, przyjmowaniem intuicyjnych energii i wzmacnianiem zdolności parapsychicznych. To wszystko sprawia, że ametyst jest odpowiednim wyborem dla pragnących spokoju i wyciszenia. Kolor tego kamienia jest również związany z aktywacją duchowej świadomości, przyjmowaniem intuicyjnych energii i wzmacnianiem zdolności parapsychicznych.
Ametyst – naturalny czy sztuczny?
Połączenie pięknej barwy, dużej wytrzymałości i stosunkowo przystępnej ceny sprawia, że ametyst jest kamieniem wyjątkowo lubianym przez jubilerów i złotników, ale też ich klientów, którzy cenią sobie jego wyrafinowane piękno. Ten niezwykły kryształ podkreśli każdą urodę i nada szyku dowolnej stylizacji, a jego oryginalny kolor przyciągnie wszystkie spojrzenia.
Syntetyczny ametyst jest dostępny w tych samych odcieniach fioletowego i czerwonawo-fioletowego koloru, co naturalny ametyst. Jednak sztucznie wytworzony kamień jest znacznie tańszy i można go szybko wyprodukować. Ten laboratoryjny kryształ istnieje już od prawie dwóch dekad i spowodował znaczny spadek cen rynkowych jego naturalnych odpowiedników. Jubilerzy umieszczają purpurowy kamień w kolczykach, wisiorkach, bransoletkach, jednak największą popularnością cieszą się pierścionki z ametystem.
"Prawdziwy", czyli naturalny, pierścionek z ametystem nieco różni się od tego sztucznie wyprodukowanego i, jak można przypuszczać, jest znacznie cenniejszy. Jego hipnotyzująca barwa waha się od delikatnego lawendowego z różowymi przebłyskami, przez lekko liliowy, aż po głęboko śliwkowy, a nawet malinowy, z dodatkiem niebieskiego i czerwieni.
To bogactwo odcieni ametyst zawdzięcza śladowym ilościom żelaza, połączonych z dwutlenkiem węgla. W zależności od kąta padania promienie słoneczne wydobywają w nim efektowne refleksy. Syntetyczny (wyprodukowany w laboratorium) ametyst jest wytwarzany metodą zwaną wzrostem hydrotermalnym, która polega na hodowaniu kryształów w autoklawie wysokociśnieniowym. Z kolei naturalny ametyst powstaje w postaci długich, pryzmatycznych kryształów w geodach, które tworzą się, gdy w skale wulkanicznej znajdują się puste przestrzenie. Gdy skała stygnie, nasycona minerałami woda, gazy i materiał wulkaniczny destylują i krystalizują. Kiedy te kryształy twardnieją, tworzą ametyst.
Ten tajemniczy kamień może mieć również odcień czerwonawo-fioletowy lub bardziej bladofioletowy, przechodzący w liliowy. Ametyst jest dostępny w wielu wariantach, z których każdy ma swój własny, niepowtarzalny kolor. Odmiany klejnotu obejmują np. ametyst lawendowy, który ma jaśniejszy odcień, a także ametyst kanadyjski. Ten ostatni zawiera czerwoną warstwę tuż pod powierzchnią, dzięki czemu jest on bardziej żywy. Barwa konkretnego kamienia zależy w dużej mierze od miejsca, w którym został wydobyty. Co ciekawe, za najcenniejsze uważa się okazy o głębokim, fioletowym odcieniu, w przeszłości wydobywane na Uralu; stąd wzięło się określenie „ametyst syberyjski”. Czasami tylko cienka warstwa naturalnego, nieszlifowanego ametystu ma barwę fioletową lub kolor ten jest bardzo nierówny. Jego wartość podnosi również fakt, że jedynie niewielka część wydobytego klejnotu nadaje się do obróbki. Tym trudniejsze zadanie stoi przed szlifierzem w trakcie jego obróbki.
Jak rozpoznać, czy ametyst jest prawdziwy?
Jak rozpoznać prawdziwy kryształ? W przypadku ametystu cechą odróżniającą naturalny kamień od syntetycznie stworzonego oczka będą widoczne gołym okiem przebarwienia i różnego rodzaju żyłki, których ten drugi nie posiada. Prawdziwy kamień ma również wysoką odporność na zarysowania i twardość na poziomie 7 w skali Mohsa. Współcześnie te różnice bardzo się jednak zacierają, a rozwijająca się technologia pozwala tworzyć coraz lepsze repliki naturalnych kryształów. Wymaga to od kupujących większej czujności przy dokonywaniu zakupu np. pierścionka z ametystem.
Jeśli pozostawimy ten kamień zbyt długo na słońcu lub zostanie on wystawiony na działanie jakiegokolwiek źródła promieniowania UV przez dłuższy czas, fioletowy kolor wyblaknie. Podobnie dzieje się, jeśli ametyst jest zbyt długo wystawiony na działanie ciepła. Jednak odpowiednio pielęgnowany i przechowywany będzie cieszyć swoją urodą przez długie lata.
Pierścionki z ametystem — zaręczynowe i nie tylko
Srebrny pierścionek z ametystem to propozycja w sam raz dla miłośników delikatnej i eleganckiej biżuterii. Jeżeli chcesz obdarować ukochaną osobę prezentem drogocennym i trwałym jak Wasze uczucie, to ten purpurowy kamień w srebrnej oprawie sprawdzi się w tej roli doskonale. Z kolei złoty pierścionek z ametystem może zachwycić gustujących w bardziej klasycznej i wyrazistej biżuterii. Ametyst równie dobrze komponuje się jednak z każdym rodzajem metalu szlachetnego; ostatnio modny jest wariant różowego złota. Biżuteria z tym cennym klejnotem występuje zresztą w rozmaitych fasonach i kształtach, co dotyczy także pierścionków z ametystem.
Pierścionek z naturalnym ametystem doskonale nadaje się również na tę szczególną chwilę, gdy chcesz zadać najważniejsze pytanie w życiu. To wybór bardziej oryginalny i intrygujący niż diament. Zaręczynowy pierścionek z ametystem zachwyci wielbicieli niebanalnej, wyrafinowanej biżuterii. Kryształ ten łatwo poddaje się obróbce, jednocześnie jest też bardzo wytrzymały, dzięki czemu świetnie nada się również do noszenia na co dzień. Ametyst najbardziej jednak błyszczy w otoczeniu eleganckich stylizacji na specjalne okazje. Zaręczynowy lub nie, pierścionek z ametystem zawsze będzie prezentował się gustownie i efektownie.
Biżuteria to podarunek pełen miłości, trwały jak uczucie, które chcemy wyrazić. Niezależnie więc od tego, czy pragniesz oświadczyć się miłości swojego życia, czy celebrować Wasz związek wyjątkowym upominkiem, sprawdź koniecznie naszą ofertę zachwycających pierścionków z ametystem dostępną w naszym sklepie Rosablanka
Wszystkie posty